W stomatologii wykonuje się wiele precyzyjnych i skomplikowanych zabiegów, w których niezwykle przydatna jest tomografia stomatologiczna. To badanie realizujemy również w naszym Centrum Ident w Bydgoszczy. Pokazuje bowiem rzeczywisty obraz tkanek pacjenta i pozwala uzyskać dokładne pomiary. Dzięki tej precyzji zabiegi mogą być znacznie bezpieczniejsze. Mając taki obraz, łatwiej jest bowiem dobrać odpowiednią dla danego przypadku metodę leczenia i jednocześnie zmniejszyć ryzyko ewentualnych komplikacji około i pozabiegowych. Objąć nim można zarówno tkanki miękkie, kości, korzenie zębowe, jak i zatoki, naczynia krwionośne czy nerwy, a jednocześnie zminimalizować promieniowanie.

Dokładność tomografii stomatologicznej przydaje się zwłaszcza przy zabiegach z zakresu

  •  chirurgii twarzowo-czaszkowej,
  •  implantologii,
  • endodoncji (leczenia kanałowego),
  • trudnych przypadków ekstrakcji zębów.

Uzyskany obraz jest niezwykle precyzyjny i ułatwia postawienie właściwej diagnozy. Pacjent, któremu zlecono tomografię komputerową, nie musi obawiać się tego badania, gdyż jest ono bezbolesne. To rozwiązanie dodatkowo eliminuje wykonywanie wielu zdjęć rentgenowskich i jest znacznie szybsze, gdyż trwa kilkanaście sekund.

Szeroki zakres zastosowania badania tomograficznego

Badanie wykonywane w naszej placówce działającej na terenie Bydgoszczy objąć może, m.in. okolice zęba, szczęki, żuchwy, szczęki i żuchwy wraz z zatokami szczękowymi czy stawów skroniowo-żuchwowych. Najczęściej ma zastosowanie np. przed wykonaniem wszczepu w obrębie szczęki lub żuchwy, przed ekstrakcją np. zębów mądrości, dla potrzeb zlokalizowania zębów zatrzymanych, pęknięć i złamań w obrębie szczęki oraz żuchwy. Pomaga także dobrać odpowiedni aparat korekcyjny. Wykonanie tomografii stomatologicznej pozwala ponadto na wykonanie m.in. symulacji wszczepienia implantu czy dostarcza wstępnych informacji na temat gęstości tkanki kostnej. Niewątpliwe tomografia komputerowa w diagnostyce stomatologicznej jest nowoczesnym narzędziem, dzięki trójwymiarowości obrazu (RTG jest projekcją dwuwymiarową).