Popularne zwłaszcza w latach 80. XX w. srebrne plomby (amalgamaty) zawierają w sobie toksyczną substancję, jaką jest rtęć (aż 50%) oraz srebro, miedź i cynę. Biorąc pod uwagę, że jej opary uwalniające się z plomb przenikają do organizmu i kumulują się w tkankach, może to skutkować alergiami czy chorobami autoimmunologicznymi albo neurologicznymi. Najwięcej z nich trafia do jelit, wątroby i mózgu. Wypełnienia amalgamatowe mogą także zwiększać ryzyko takich przypadków jak schorzenia nerek, autyzm czy wad wrodzonych

Uwalnianie oparów odbywa się podczas żucia, zgrzytania zębami oraz picia gorących napojów. Ponadto badania potwierdziły, że amalgamatowe plomby bezpośrednio wpływają na rozwój przewlekłego schorzenia dziąseł (paradontozę). Dlatego właśnie w gabinetach stomatologicznych wykonuje się bezpieczne usuwanie amalgamatów.

 

Na czym polega zabieg biologicznego usunięcia amalgamatów?

Mając więc wypełnienia amalgamatowe, warto zdecydować się na ich bezpieczne i biologiczne usunięcie. W Centrum Ident dysponujemy odpowiednio wyspecjalizowanym gabinetem oraz doświadczonym stomatologiem. W czasie zabiegu wymagane są bowiem odpowiednie środki ostrożności, które wyznaczają standardy SMART określone przez organizację IAOMT (International Academy of Oral Medicine&Toxicology). Najważniejszą kwestią zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa, jest zapewnienie właściwej ochrony przed wdychaniem ulatniających się podczas borowania oparów rtęci. Są one zasysane przez specjalny filtr powietrza, który umieszczony jest nad głową pacjenta. Przed przystąpieniem do biologicznego usuwania amalgamatów ma on całkowicie zakrywaną twarz i podłączany jest do zewnętrznego źródła tlenu przez maskę nosową lub wąsy. Oddycha więc czystym tlenem. Dentysta i asystujące mu osoby zaopatrzeni są w szczelne maski oddechowe z odpowiednimi filtrami do rtęci. Dodatkowo wszyscy ubrani są w jednorazową odzież ochronną.

Sam zabieg polega na usunięciu wypełnienia amalgamatu z zęba. Przecina się go najpierw na fragmenty przy użyciu specjalnych wierteł, a lekarz stara się wyciągnąć jak największe kawałki. Ząb, z którego usuwany jest amalgamat, oczyszcza się z osadu oraz płytki nazębnej. W dalszej kolejności uzupełnia się go estetycznym, białym wypełnieniem. Stosujemy biologicznie zgodne materiały, takie jak np. kompozyt wolny
od bisfenoli.

Nasz odpowiednio przeszkolony zespół medyczny jest gwarancją bezpiecznego usuwania amalgamatów. Podczas zabiegu zachowujemy wszelkie wymagane procedury.

Źródła: