Kamień nazębny osadza się głównie wokół szyjek nazębnych. Jednym ze sposobów, aby się go pozbyć, jest skalling. W Centrum Ident w Bydgoszczy to jeden z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, który pozwala pacjentom odzyskać piękny, biały uśmiech.

Twardy i ciemny osad, jaki tworzy się na zębach i okolicach (pod i nad dziąsłami) powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Jest doskonałym środowiskiem dla bakterii. Skutkiem nadmiaru kamienia nazębnego mogą być choroby zębów, takie jak np. próchnica czy paradontoza. Jego powstawaniu służy picie kawy, herbaty, palenie papierosów oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej.

Zabiegiem polegającym na usuwaniu twardych złogów nazębnych jest właśnie skalling, który dzieli się na dwa rodzaje: naddziąsłowy i poddziąsłowy.

 

Skalling naddziąsłowy

To zabieg chirurgiczny wykonywany z reguły przy pomocy ultradźwięków, a jego celem jest oczyszczenie koron zębowych z kamienia nazębnego. Końcówkę wykorzystywanego do tego urządzenia – skalera przykłada się do miejsc, gdzie zlokalizowane są złogi nazębne. Uderzające w nie ultradźwięki wraz z wodą powodują pęknięcie cząsteczek osadu i oderwanie się ich trzonu zębów. Zabieg wieńczy wypolerowanie zębów – w ten sposób ich powierzchnia staje się gładka i jest odpowiednio zabezpieczona przed ponownym osadzeniem się kamienia nazębnego.

Skalling poddziąsłowy

W tym przypadku usuwa się kamień nazębny zgromadzony w kieszonce dziąsłowej, czyli poniżej linii dziąsła, czasami nawet w samym korzeniu zęba. Tu również wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy oraz specjalistyczny sprzęt stomatologiczny w postaci kiretu. Zastosowanie tego ostatniego ułatwia dostęp do każdej szczeliny w jamie ustnej. Po oczyszczeniu szyjek zębowych ze złogów nazębnych zęby są polerowane. Aby wzmocnić korzeń zęba, polecamy także wykonanie fluoryzacji. Zabieg skallingu poddziąsłowego jest w pełni bezpieczny i w niewielkim stopniu ingeruje w tkanki zęba.

 

Przeciwwskazania do zabiegu

Usuwanie kamienia nazębnego nie jest bolesnym zabiegiem i dobrze znoszonym przez pacjenta. Może pojawić się uczucie nadwrażliwości, które usuwa się przez zabieg lakierowania. Przy okazji zabezpiecza się w ten sposób zęby przed próchnicą. Skallingowi warto poddawać się raz-dwa razy w roku. Do przeciwwskazań zabiegowych z wykorzystaniem urządzeń ultradźwiękowych zalicza się:

  • ciążę,
  • rozrusznik serca,
  • pourazowe odklejanie siatkówki oka.

W tych przypadkach stosuje się kirety ręczne.

Profesjonalne czyszczenie zębów to z pewnością sposób na to, aby nie doprowadzać do gromadzenia i rozwoju bakterii płytki nazębnej. Zapraszamy w tym celu do Centrum Ident w Bydgoszczy!

 

Źródła: