Wynalezione w latach 60-tych ubiegłego wieku implanty zębowe znajdowały początkowo zastosowanie głównie w uzupełnianiu pojedynczych braków uzębienia. Z czasem zaczęto jednak wykorzystywać je do podtrzymywania protez zębowych u pacjentów z całkowitym bezzębiem lub uzębieniem resztkowym, uniemożliwiającym stabilne mocowanie protezy.

W przypadku całkowitego bezzębia jednym z lepszych rozwiązań, o optymalnej relacji jakości do ceny, jest zabieg wykonania pełnej protezy stabilizowanej implantami stomatologicznymi, minumum dwoma w żuchwie lub czterema w przypadku szczęki górnej. Implanty są wkręcanymi chirurgicznie w kość (wyrostek zębodołowy) tytanowymi śrubami, które po trwającym około trzech miesięcy etapie wgajania i zrastania z kością stanowią stabilną podstawę odbudowy protetycznej. Dodatkową zaletą rozwiązania jest fakt, że implant zachowuje się podobnie do naturalnego korzenia zeba, zapobiegając zanikaniu kości, co zwykle ma miejsce po utracie zębów. Pozwala zachować podporę skóry twarzy, minimalizując ryzyko pojawiania się się charakterystycznych zmarszczek i zniekształceń. Po wkręceniu i zrośnięciu się implantów z kością szczęki mocuje się do nich specjalne łączniki, których zadaniem jest stabilne połączenie protezy z implantami. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są tutaj zatrzaski typu „locator”, łączące specjalny element w protezie (matrycę) z filarem przymocowanym do implantu (locatorem). Zabezpiecza on protezę przed przypadkowym wyczepieniem, natomiast pacjent bez zbędnego wysiłku i ryzyka dla implantów może ją wyjąć z ust w razie potrzeby.

Procedura może być przeprowadzona w przypadku większości pacjentów z bezzębiem. Wymaga jednak wcześniejszej konsultacji i wykonania zdjęć RTG dla oceny warunków kostnych. Komfort takiego rozwiązania jest porównywalny ze znacznie droższym zabiegiem wstawienia mostów porcelanowych na implantach.

Ostateczny koszt zabiegu zależy przede wszystkim od ilości wszczepionych implantów. W przypadku protezy dolnej, stabilizowanej na dwóch implantach będzie to ok. 8 tys. zł. Za protezę opartą na czterech implantach zapłacimy ok. 12 tys. zł.